آنچه که باید در مورد کریپتو کارنسی ها بدانید

کریپتو کارنسی

آنچه باید در مورد کریپتو کارنسی ها بدانید

این روز ها واژه کریپتو کارنسی ( CryptoCurrency ) واژه ای است که کم کم در بین مردم شنیده می شود. واژه ای که حدود ۱۰ سال پیش برای اولین بار توسط نظریه پرداز بیت کوین به کار برده شد. قبل از بیت کوین ، پول های الکترونیک دیگری نیز وجود داشته اند اما بیت کوین اولین کریپتو کارنسی یا ارز رمزنگاری شده توزیع شده است که در سال ۲۰۰۹ پا به عرصه وجود گذاشت. افراد زیادی اعتقاد دارند ارز های رمز نگاری شده یا CryptoCurrency ها پول آینده هستند و عده ای نیز کریپتوکارنسی ها را پدیده قرن بیست و یکم می دانند.

این روز ها با افزایش شدید تقاضا برای کریپتو کارنسی ها در سراسر جهان، کم کم این واژه در سراسر جهان در حال تکرار شدن است. شاید هنوز بسیاری از افراد دقیقا از ماهیت کریپتو کارنسی یا ارز های رمز نگاری شده اطلاع کامل نداشته باشند اما دولت ها ، بانک ها و شرکت های بزرگ از اهمیت این پدیده نوین آگاه شده اند.

در سال ۲۰۱۶ کرپیتو کارنسی ها توجه بسیاری از دولت ها ، بانک ها و شرکت های بزرگ را به خود جلب کردند. در حقیقت بلاک چین ( Block Chain ) دارای جذابیت بسیاری برای آنها بوده است. اگر نمی دانید بلاک چین چیست می توانید مطلب ” بلاک چین چیست؟ (گذشته، حال، آینده) ” را مطالعه نمایید.

با اینکه این روز ها اغلب افراد تمایل دارند بر روی این کریپتوکارنسی ها سرمایه گذاری کنند و یا از این ارز ها برای انجام تراکنش های خود استفاده کنند اما هنوز افراد بسیاری وجود دارند که درک صحیحی از ارز های رمز نگاری شده یا کریپتوکارنسی ها ندارند.

اما واقعا کریپتو کارنسی چیست و چطور و از کجا به وجود آمده است؟

کریپتو کارنسی ها یا ارز های رمزنگاری شده پدیده جانبی اختراع دیگری هستند.ساتوشی ناکاماتو ابداع کننده ناشناس بیت کوین قصد اختراع یک پول جدید را نداشت. او قصد داشت یک سیستم پولی Peer To Peer ( نظیر به نظیر ) را توسعه دهد ، کاری که پیش از او بسیاری از افراد در انجامش ناتوان مانده بودند. او قصد داشت یک سیستم پول الکترونیک بر پایه یک شبکه نظیر به نظیر ایجاد کند که کاملا قابل اعتماد و پایدار باشد و هیچ کس نتواند در آن اختلال ایجاد کند. این شبکه کاملا غیر متمرکز و بدون هیچ سرور و یا نهاد مرکزی طرح ریزی شده بود تا دخل و تصرف در تراکنش ها و موجودی حساب افراد غیرممکن باشد.

در دهه ۹۰ میلادی تلاش های زیادی برای ایجاد یک سیستم پولی الکترونیک انجام شده بود اما همه تلاش ها با شکست مواجه شده بود. اما ساتوشی ناکاموتو راه حل این مسئله را پیدا کرد.

پس از اینکه تمام تلاش های قبلی سایر افراد برای ایجاد سیستم پول الکترونیک متمرکز به شکست منجر شده بود ، ساتوشی ناکاموتو قصد داشت بدون هیچ تشکیلات مرکزی و کاملا غیرمتمرکز این سیستم پرداخت الکترونیک را پایه ریزی نماید. بر پایه یک شبکه نظیر به نظیر مانند شبکه های اشتراک فایل مثل بیت تورنت و به این شکل بود که رمزنگاری برای تامین امنیت و تایید اصالت این سیستم پول الکترونیک انتخاب شد و نخستین ارز رمزنگاری شده یا کریپتو کارنسی متولد شد.

در یک شبکه عیر متمرکز هیچ سروری وجود ندارد تا لیست تراکنش ها و موجودی افراد را نگه داری کند و این وظیفه بر عهده تک تک گره (Node ) های شبکه است. هر گره در شبکه باید تراکنش های جدید را با لیست تراکنش های قبلی مقایسه کند تا بتواند اعتبار تراکنش های بعدی را تایید یا رد کند.

اگر فقط یک اختلاف کوچک در موجودی حساب ها بین گره های شبکه وجود داشته باشد همه چیز به هم میریزد. در یک سیستم غیرمتمرکز همیشه باید اطلاعات حساب ها در همه Node های شبکه کاملا یکسان باشد. یعنی اگر حساب شما در یک نود دارای ۰٫۹ واحد اعتبار است نباید در هیچ نود دیگری اعتبار شما ۰٫۸۹۹۹۹۹ یا ۰٫۹۰۰۰۰۱ باشد! و موجودی همه حساب ها در تمام گره های شبکه باید کاملا یکسان باشد. این موضوع در سیستم های متمرکز مثل بانک ها با استفاده از سرور اصلی حل می شود. مثلا اگر با استفاده از کارت بانکی خود به صورت همزمان از طریق اینترنت قبض پرداخت کنید و دقیقا در همان زمان از عابر بانک وجه دریافت کنید، امکان ندارد شما بتوانید بیش از موجودی حساب خود خرج کنید زیرا اطلاعات حساب شما بعد از هر یک از این تراکنش ها بروز میشود اما این مسئله در یک شبکه Peer To Peer چگونه قابل حل است؟

هیچ کس فکر نمیکرد چنین چیزی امکان پذیر باشد! تا اینکه ساتوشی ناکاموتو طرح خود را ارائه داد. ایده بلاک چین یا زنجیره بلوکی راه حل این مسئله بود.

اما واقعا کریپتو کارنسی چیست؟

از آنجا که کریپتو کارنسی ها پیش از اینکه کاملا شناخته شوند به زندگی مردم راه یافته اند، تعاریف متعددی برای آنها بوجود آمده است. شاید ساده ترین تعریف چنین باشد : پایگاه داده ای از دارایی های مشخص افراد که اطلاعات این پایگاه داده توسط هیچ فردی به جز در شرایط مشخص شده قابل تغییر نیست. این تعریف مشابه تعاریف دیگر پول هاست! در حقیقت پول به معنی مقدار تایید شده و مورد پذیرشی است که میزان طلب یا بدهی افراد به یکدیگر را نشان می دهد خواه در قالب فیزیکی یا در قالب های الکترونیک.

 

…..

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *