بیت کوین چیست

این روز ها با داغ شدن بازار بیت کوین و افزایش شدید قیمت این ارز الکترونیک، نام بیت کوین همه جا به گوش میخورد. ممکن است این سوال برای شما هم بوجود آمده باشد که بیت کوین چیست ؟ بیت کوین یکی نوع از ارز های الکترونیک رمزنگاری شده است، که فرآیند تولید و نگه داری آن به صورت کاملا الکترونیکی و غیرمتمرکز انجام می شود. بیت کوین توسط هیچ فرد، موسسه، شرکت یا دولت خاصی کنترل نمی شود. بیت کوین مانند دلار، یورو و ریال پول کاغذی یا چاپ شدنی نیست و توسط مردم با استفاده از دستگاه های الکترونیکی و با استفاده از الگوریتم های خاص ریاضی از طریق فرآیند ماینینگ تولید می گردد. در حقیقت زمانی که تراکنش های رمز نگاری شده بیت کوین توسط الگوریتم های پیچیده ریاضی و با استفاده از دستگاه های پیشرفته الکترونیکی غیر متمرکز در سراسر نقاط دنیا تایید می شوند، مقدار مشخصی بیت کوین به اولین تایید کننده تراکنش جایزه داده می شود، تمام بیت کوین از این طریق تولید می شود و منابع آن دقیقا مانند فلزات گرانبها محدود است.

 

بیت کوین چیست ؟

 

تفاوت پول های رایج با بیت کوین چیست ؟

بیت کوین هم مانند بقیه ارز های رایج دنیا می تواند برای خرید و فروش و مبادلات تجاری مورد استفاده قرار گیرد. اما تفاوت عمده بیت کوین با سایر ارز ها چیست؟ بیت کوین محدود به منطقه جغرافیایی خاصی نیست و کاملا الکترونیکی و غیر متمرکز است. یعنی شما می توانید به سرعت با استفاده از بیت کوین معاملات بین المللی انجام دهید. بیت کوین توسط مردم به تمام ارز های دنیا قابل تبدیل است. به فرض مثال شما می توانید از یک فرد خارجی که در حوزه یورو زندگی می کند بیت کوین دریافت کنید و به راحتی در ایران آن را به ریال تبدیل کنید یا بالعکس.

 

تفاوت عمده و اصلی بیت کوین با سایر پول ها، در غیر متمرکز بودن آن است. یعنی بر خلاف ارز های سنتی که توسط بانک های مرکزی و دولت ها کنترل می شود، بیت کوین تحت تسلط هیچ فرد خاصی نیست و دولت ها یا بانک های مرکزی، موسسات ، شرکت ها و افراد نمی توانند سیاست های عرضه و تقاضای آن را کنترل کنند و کاملا تابع بازار است. یکی دیگر از مفاهیم غیرمتمرکز به این معنی است که هر یک از اعضای شبکه بیت کوین خود تمام تراکنش های بیت کوین را در کامپیوتر خود نگه داری می کند و به همین دلیل امکان دستکاری و ازبین رفتن دارایی افراد تنها با از بین رفتن صد ها هزار یا میلیون ها کامپیوتر در سراسر جهان که توسط مردم عادی نگه داری می شود ممکن است!

مخترع بیت کوین - ساتوشی ناکاموتو

 

بیت کوین را چه کسی اختراع کرد؟

ایده و طرح بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو  مطرح گردید. این نام یک نام ژاپنی است که توسط فردی به صورت ناشناس برای معرفی ایده و طرح بیت کوین که یک پول غیرمتمرکز است استفاده شده است. ایده ی ساتوشی ناکاموتو ایجاد یک پول الکترونیک غیر وابسته به دولت های مرکزی، با قابلیت نقل و انتقال آسان و سریع با کارمزد تراکنش بسیار کم بود که منجر به شکل گیری نخستین ارز رمزنگاری شده یعنی بیت کوین گردید. یکی از مزیت های بیت کوین عدم امکان تحریم آن توسط افراد و دولت هاست!

 

بیت کوین

بیت کوین کجا چاپ یا ضرب می شود؟

بیت کوین هیچ نماد یا جایگزین فیزیکی شامل کاغذ یا سکه ندارد! پول های چاپی توسط یک نهاد مرکزی چاپ می شوند و در شرایط خاص این نهاد ها می توانند بدون رعایت پشتوانه ارزی اقدام به چاپ پول کنند که باعث کاهش ارزش پول می شود! اما بیت کوین یک ارز الکترونیک است که تولید آن مشخص و توسط یک الگوریتم پیچیده ریاضی کنترل می شود و هیچ گاه میزان تولید آن خارج از آن الگوریتم نخواهد بود. بنابراین منابع بیت کوین توسط دولت ها قابل دستکاری نیست.

 

تولید بیت کوین در فرآیند ماینینگ انجام می شود که هر فردی از هر نقطه از دنیا می تواند به ماینر های بیت کوین بپیوندد. برای کسب بیت کوین از این طریق باید سخت افزار محاسباتی بیت کوین را تهیه کنید و به شبکه غیرمتمرکز بیت کوین متصل شوید و شما هم جزیی از این شبکه شوید.

این شبکه که شامل صد ها هزار ابر کامپیوتر است وظیفه اثبات صحت تراکنش ها را بر عهده دارد.

 

کل بیت کوین موجود در جهان چقدر است؟

کل منابع بیت کوین تا حدود صد سال دیگر ۲۱ میلیون بیت کوین است که تا امروز ۱۶ میلیون واحد آن استخراج شده است و حدود ۵ میلیون بیت کوین دیگر در صد سال آینده توسط ماینر های بیت کوین استخراج خواهد شد. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین همین محدودیت منابع بیت کوین است و هرچه زمان بیشتری می گذرد با توجه به افزایش تقاضا و کاهش عرضه قیمت بیت کوین بیشتر می شود تا جایی که عرضه و تقاضا به ثبات برسد.

بیت کوین به واحد های کوچکتر قابل تقسیم است تا جایی که یک صد میلیونیوم بیت کوین را یک ساتوشی می نامند.

 

پشتوانه بیت کوین چیست ؟

در گذشته پشتوانه پول های رایج ( Money ) ذخایر طلا بود. اما امروزه ارز ها ( Currency ) فاقد پشتوانه طلا هستند! در حالی که اغلب مردم فکر می کنند پول ها کاغذی هنوز دارای پشتوانه طلا هستند اما در واقع چنین نیست.

بیت کوین هم مانند سایر ارز های رایج دنیا فاقد پشتوانه طلا و … است. اما برخلاف تصور غالبی که وجود دارد منابع بیت کوین توسط الگوریتم های ریاضی کنترل می شود اما منابع سایر ارز ها توسط بانک ها و دولت ها قابل دستکاری است و بدون اینکه مردم متوجه شوند این بانک ها و دولت ها می توانند پول بی پشتوانه چاپ کنند اما در مورد بیت کوین چنین اتفاقی نخواهد افتاد! نرم افزار بیت کوین یک نرم افزار متن باز است و متخصصین می توانند با بررسی این نرم افزار صحت این ادعا را تایید کنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *